Vizesiz Tatile Gidilen Yerler

Kotor (Karadağ)

Balkanlarda yeşil ve mavinin iç içe geçtiği coğrafyası, lezzetli pizza ve şarapları, tarihi dokusu ve eğlencesi ile Karadağ vizesiz gezebileceğiniz tatil durakları arasında. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehri Kotor, mutlaka görülmeli. Adriyatik’in kıyısında, tabloyu andıran muhteşem manzarası ve surlarla çevrili tarihi dokusunu keşfetmek için kente başkent Podgorica üzerinden kara yoluyla geçebilirsiniz.

Belgrad (Sırbistan)

Belgrad’ın kelime anlamı beyaz şehir. Turunuza Kale Meydanı’ndan yürüyerek başlayabilirsiniz. Tramvay ise büyük kolaylık. Gün batımını kalede izledikten sonra akşam yemeğini Skadarska Caddesi’ndeki restoranlarda müzik eşliğinde yiyebilirsiniz. Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu noktada yer alan başkentte gece hayatı da görülmeye değer. Alışveriş meraklılarına ise Knez Mihajlova Caddesi öneriliyor.

Mostar (Bosna-Hersek)

Bosna-Hersek’te tarihin seyahatiniz boyunca size eşlik etmesini istiyorsanız Mostar’ı rotanıza ekleyin. Mostar büyük bir şehir olmasa da günübirlik tur, şehri keşfetmek için yeterli değil. Şehrin güneyindeki eski Türk köyü Poçitel de görülmeye değer. Farklı lezzetleri ve geleneksel mutfağı da şehir kadar ilgi çekiyor; soğan, kaymak ya da ajvar eşliğinde sunulan Boşnak usulü köfte, Boşnak kahvesi ve dahası…

Beyrut (Lübnan)

Beyrut bu listenin olmazsa olmazı. Kentte gitmeniz gereken yerlerin başında St. George Katedrali geliyor. Şehri tepeden görmek için ise Güvercin Kayalıkları’na gitmelisiniz. Beyrut ayrıca muhteşem sahil şeridiyle de kendine hayran bırakıyor. Bunun için Corniche Bölgesi’ndeki sahil şeridinde bulunan kafelerde vakit geçirmelisiniz. Gece hayatı ise büyüleyici.

 

Yorum Yapın

comments