Vajinismus Nasıl Geçer?

Kişilerin sahip oldukları kızlık zarı, vajina, cinsellik ve ilk gece ile ilgili yanlış, eksik ve abartılı düşüncelere “bilişsel çarpıtma” denir.  Vajinismus tedavisi ilk olarak bu bilişsel çarpıtmaların düzeltilmesi ve yerine cinsellikle ilgili doğru bilgilerin aktarılması ile başlar.

Ankara Müessesemizde Vajinismus tedavisine başlarken kişiye verilen bilişsel terapiler arasında cinsellik ve genital anatomi (yapı) ile ilgili doğru bilgiler yer almaktadır. Çünkü vajinismus problemi yaşayan pek çok kişi kendi genital organlarını tanımamaktadır.

Hatta pek çok hasta suçlu olarak kızlık zarını gördüğü için bir jinekoloğa başvurarak kızlık zarı çıkartma ameliyatı istemektedir. Alınan kızlık zarına rağmen ilişkiye girememe sorunun devam etmesi ise umutsuzluklara neden olmaktadır.

Yine cinsel ilişki problemi yaşayan pek çok hasta vajinasının dar olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle içeriye eşinin penisinin girmesinin imkansız olduğunu düşünmektedir.  Halbuki vajina doğumda bebeğin çıkmasına bile imkan tanıyacak şekilde esneyen ve genişleyen bir organdır.

Bunun için kişiye ilk etapta kızlık zarı, vajina, klitoris, iç ve dış dudaklar, idrar deliği, perineyi içeren kadın genital anatomisi ile ilgili geniş bilgiler verilmektedir.  Daha sonrasında da bazı egzersizlere geçilmektedir.

1) Ayna egzersizi
Ayna ile genital organların iyice incelenmesi. Vajinismus tedavisinde ayna egzersizi yere konulan bir el aynası ile genital organların açılarak içinin görülmesini sağlayan çalışmalardır.

2) Masaj egzersizi (Sensitif fokus)
Dokunarak hissetme. Haz odaklı bir çalışma olup kişinin kendisi ve eşi tarafından genital organların hissedilmesi, klitorise yapılan masaj ile hazzın hissedilmesini içerir. Vajinismus tedavisinde masaj egzersizi bebek yağı ile yapılabilir.

3) Kegel egzersizi
Kegel egzersizleri vajinal PC kasının (Pubococygeus kasının) sıkılıp gevşemesi şeklinde yapılan egzersiz olup “farkındalığı” arttırır. Ayrıca kegel egzersizi cinsel hazzı da arttırmaktadır. Kişilere bu konuda pek çok yararlar sağlar.

4) Nefes egzersizi (Soluk alıp verme egzersizi)
Doğru nefes alıp verme vajinismus ve diğer cinsel terapilerde hem kasların gevşemesi hem de doğru ruhsal duygulanım açısından son derece önemlidir. Bu nedenle asla nefes tutmamayı öğrenmek, doğru nefes akışını sağlamak davranışsal cinsel tedavilerin önemli bir parçasıdır.

5) Parmak egzersizi
Pek çok vajinismus klinik tarafından uygulanan parmak egzersizleri kişilerde vajina kaslarının kontrollü bir şekilde gevşetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca parmak egzersizi vajinanın hissedilmesini sağlar.

Yorum Yapın

comments

İLK YORUM YAPAN SEN OL

YORUMUNU YAP