Vajinal Mantar Nasıl Bulaşır?

Mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır?
Mantar aslında kadınlarda genellikle dışarıdan bulaşan bir enfeksiyon değildir. Normalde vajinal bölgeyi enfeksiyonlara karşı koruyan laktobasil olarak bilinen dost mikroorganizmaların sayısı azalırsa vajinal bölgenin direncini sağlayan asidik pH bozulur ve zaten normal vajinal florada çok daha az sayıda olan mantar fırsat bularak çoğalır, hastalık yapıcı hale gelir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki sırasında, hijyenik olmayan tuvalet veya havuzdan da bulaşabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarını arttıran diğer durumlar nelerdir?

Bağışıklık sistemimizin bozulmasını ve direncin düşmesine neden olan her türlü durum mantarın enfeksiyon yapmasına neden olur. Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı veya gebelikte bağışıklık sistemi baskılandığı için mantar daha sık görülür. Şeker hastalığında vajinal sıvıdaki şeker miktarı arttığı için mantar ürer. Doğum kontrol hapları kulanımı vajinal akıntıyı yoğunlastırarak laktobasiller için gerekli ostrojenik dengeyi bozdukları ve vajina ph sini değistirdikleri icin mantar daha sık görülür. Naylon ve ya sentetik iç çamasırları ya da çok dar pantolonlar vajinal bölgenin nemli kalmasına neden olur.

Mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?
Genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma, idrar yaparken idrarın değdigi bölgelerde yanma olur. Kaşıntıya bağli ciltte soyulma ve tahriş oluşur. Akıntı genelde kokmaz, beyaz renkli, süt kesiği ve ya peynir kıvamında ya da kireç gibidir.

Yorum Yapın

comments