Tırnak Soyulması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Özellikle bayanlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Çeşitli nedenleri olabilir. Yapılan araştırmalara göre tırnakların soyulmasındaki en önemli faktör nemdir. Sürekli suya maruz kalan ıslak olan tırnakların üst yüzeyi aşınır kalkar ve biçimsiz tırnaklara neden olur.

1- Su; Su ile çok fazla uğraşan bayanlarda sıklıkla görülür.Bunu engellemek için su ile temas edilmesinden sonra ellerin iyi bir şekilde kurutulması sağlanmalıdır.

2-Kimyasallar; Elde bulaşık yıkamanın zararlarından biri olarak gösterilebilir tırnak ve tırnağın yanındaki derilerin soyulması. Temizlik yaparken el ile temas eden kimyasallar tırnak yapısını olumsuz etkiler.

3-Çarpmalar; Tırnakların çarpma veya darbeye maruz kalması sonucunda da tırnakta yapısal bozukluk soyulma veya kırılma görülebilir.

4-Demir eksikliği; Tırnaklarda ve çevresindeki tahribatın eğer yukarıdaki nedenler ile alakası yok ise büyük ihtimalle demir eksikliği mevcuttur. Demir eksikliği kişi bünyesinde üşüme, halsizlik de yapar. Kansızlık demir eksikliği ile aynıdır. Tedavi olarak doktor ile görüşülmeli kan yapıcı besinler tüketilmelidir.

Yorum Yapın

comments