Tahta Kaşıklar Zararlı Mı?

Yemek pişirirken tencereyi çizmiyor oluşu ve metale nazaran tahtanın daha sağlıklı olduğu görüşü sebebiyle birçok kadın tahta kaşık kullanmayı tercih ediyor. Ancak tahta kaşıklar da göründüğü kadar sağlıklı olmayabiliyor.

Tahta Kaşıkların Üzerindeki Cilalara Dikkat Edin

Tahta kaşıklar doğru kullanılmadığında kansere varan tehlikelere yol açabiliyor. Tahta kaşıklar uzun süre kullanıldığında üzerindeki cilası gidiyor ve kaşık çatlayabiliyor. Bu çatlaklara yerleşen bakteriler de hazırladığınız yemeğe karışıyor. Bu sebeple bakteriler, vücudunuzda birçok hastalık doğurabiliyor. Ayrıca bu cilalar, yemek pişirirken ortaya çıkan ısı sebebiyle de eriyebiliyor. Eriyen cilalar da vücutta kansere yol açabiliyor.

Tahta Kaşıklarınızı Makinede Yıkamayın

Tahta kaşıklarınızı yıkarken de büyük bir özen göstermelisiniz. Tahta kaşıklarınızı asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Bulaşık makinesinde yıkamak kaşıklarınızın daha çabuk kırılmasına ve çatlamasına sebep olacaktır. Ayrıca her yemek pişirmeden sonra yıkayacağınız zamana kadar suda bekletmek de güzel bir çözümdür fakat arayı fazla uzatmayın. En kısa zamanda bulaşık deterjanıyla güzelce yıkayın. Yıkayıp duruladıktan sonra da tahta kaşıkları 20 dakika kadar suda bekletmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Eskiyen Tahta Kaşıklarınızı Kullanmayın

Tahta kaşıklarınızı zımparalamamaya da dikkat edin. Zımparaladığınızda kaşığın yüzeyinde lif birikmesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden tahta kaşıkları iki yıldan uzun bir süre kullanmayın. İki yılı geçtikten sonra tahta kaşıklarınızı mutlaka yenileyin.

tahta kaşık

Yorum Yapın

comments