Sınav Öncesi Beslenme

Öğrenciler sınav öncesi ve sınav sabahı yoğun stres altındadır.Stres ve heyecan ise insan vücudunun enerji tüketimini artırmaktadır. Sınavda hiçbir besin başarıyı tek başına, mucizevi bir şekilde etkilemez. Tüm öğrencilerin, özellikle bu günlerde beslenme kurallarına uymaları oldukça önemlidir.

1. Öğrenciler için en önemli kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılmalı ve sınav günü mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapılmadığı taktirde dikkat daha çabuk dağılmakta, baş ağrısı ve yorgunluk oluşmaktadır. Yeterli enerji ve besin ögelerini sağlayan bir sabah kahvaltısında; süt, meyve suyu, peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve bulunmalıdır.

2. Ders çalışırken, şeker ve şekerli besinler, cips, kuruyemiş, gazlı içecekler gibi besinler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmelidir.

3. Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Sınav öncesi bu tür gıdaların tüketilmesi gıda zehirlenmesi için risk oluşturmaktadır.

Yorum Yapın

comments