Prenses Doğum Nedir?

Kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanının doğum Ağrıları olduğuna dikkat çeken Dr. Efetürk, “Hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Değişik yöntem ve ilaçlarla doğum sırasında anne adayının duyduğu ağrıyı yok etme veya azaltma işlemine kısaca ‘ağrısız doğum’, ‘doğum analjezisi’ veya ‘doğum anestezisi’ denebilir” dedi.
Epidural analjezinin (ağrısız normal doğum) en çok kullanılan ağrısız doğum yöntemlerinden birisi olduğunu söyleyen Efetürk, “Üzerinde en çok çalışma yapılmış ve tecrübe kazanılmış olanıdır. Epidural analjezide esas, ağrının beyine iletiminin, lokal anestezikler ile bloklanmasıdır. Bu şekilde ağrının algılanması engellenmiş olur. Bu şekilde anne adayı ağrıyı hissetmeden rahat ve güvenli koşullarda doğum yapabilir. Doğum sonrasında gerekebilecek dikişler sırasında da ağrı duyması bu yöntemlerle engellenebilir” diye konuştu.
Uygulama ile ilgili de bilgi veren Efetürk, “Anne adayının oturur pozisyonda iken beldeki uygun bölge küçük bir iğne ile lokal anestezik uygulanarak uyuşturulduktan sonra epidural aralığa ince plastik bir katater yerleştirilir. Bu kataterden verilen lokal anestezik ilaç ile ağrının algılanması engellenebilir. Böylece anne adayının doğum eylemine, ağrı duymadığı için daha etkin şekilde katılabilir” şeklinde konuştu.
Epidural analjezi (ağrısız normal doğum) yönteminin gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Dr. Efetürk, şöyle konuştu: “Tecrübeli ellerde son derece emin ve güvenilir yöntemdir. Anne ve bebeğe olumsuz etkileri yok denecek kadar azdır.”

Kastamonu Özel Anadolu Hastaneleri Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ebru Efetürk.

Yorum Yapın

comments