Oruç Tutarken Susuzluk Nasıl Giderilir?

Ramazan ayının yaz aylarına gelmesiyle ibadet etmek bir hayli güç oldu özellikle çalışanlar için 35-40 derece sıcaklık altında uzun saatler aç ve susuz kalmak zor. Gün içinde açlığa dayanırım ama susuzluk çok zor diyenler için oruç tutarken daha az susatan yiyecekler ve ani bastıran susuzluğu giderme formülleri;

İftarda ve sahurda çok fazla çay ve kahve içmeyin. Her ikisi de çok güçlü idrar sökücü. Yani vücutta olan suyu söker atar.
Tuz oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun. Turşu, salamura, peynir, zeytin ve pastırmalar kanın yoğunluğunu arttırır ve susuzluk hissini tetikler.
Yağ oranı yüksek yiyecekler de susuzluğu arttırır. Kavurma, kızartma, yağlı börek ve yağlı kıymayla hazırlanan yemekleri tercih etmeyin.
Susuzluğu yenmek için aşırı soğuk içecekler içmeyin. Çünkü soğuk içecekler hararetinizi kestiği için ihtiyacınız olan sıvıyı almanızı engeller. Aynı zamanda soğuk su sıcak yemekle birleştiğinde hazım problemleri oluşturabilir.
Şekerli içeceklere de çok dikkat edin. Şerbetler, limonatalar, hazır meyve suları ve gazlı içecekler hem çok kalori içerir yani kişiyi yemeden şişmanlatır hem de kan şekerini hızlı yükseltip ani düşürerek kişinin daha çok yemesine neden olur.

Yorum Yapın

comments