Koldaki Tüylerden Kurtulma

Bazı bayanlarda kol tüyleri fazla miktarda, uzun veya koyu renkli olması sebebi ile ilk bakışta fark ediliyor ve bu durum psikolojik olarak rahatsız edici olabiliyor.

Koldaki kıllar veya tüyler için genellikle genetik faktörler veya hormonal faktörler etkilidir diyebiliriz. Hormon bozukluğu nedeni ile oluşan aşırı kıllanma kollarda da gözlemlenebilir böyle bir durum söz konusu ise en yakın doktora başvurulmalı ve uygun ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Hormon bozukluğu olmayan ve kollarında bacaklarında aşırı tüylenme olan bayanlar için epilatör kaçınılmaz bir son. Kıl ve tüyleri kökünden aldıktan sonra uygulanacak her işlem kılların beslenmesine veya azalmasına yol açar. Tüyleri seyrelten azaltan dermatolojik kremler biraz pahalı gelebilir. Bitkisel çözümlere bakıldığında bir kaç seçenek okudum ve çoğu mantıklı geldi.

-Epilasyon yapıldıktan sonra limon suyuna tuz karıştırılır ve tüylerin alındığı bölgeye sürülür. Biraz yakıyor ancak kıl köklerini yaktığı ve azalttığı söyleniyor.

-Yine epilasyon yapıldıktan sonra tüysüz bölgeye idrar sürülmesi. İdrarın içeriğindeki ürenin kıl köklerini azalttığı yönünde söylentiler var uygulamadım ancak geçerli bir yöntem olabilir.

Şekerli ağda ile yapılan epilasyon işleminin ardından kolonya kullanılabilir şeker kıl köklerini besler.

Yorum Yapın

comments