Kedileri Uzak Tutmanın Yolları

Özellikle giriş katında oturanlar veya müstakil ev sahibi olanların en çok karşılaştığı problemlerdendir kediler. Ara sıra ufak hırsızlıkları olur ortalığı dağıtırlar, çiçekleri kırarlar ve pislik bırakabilirler. Bazılarımız kedilerden korkabilir de. 

Onlarında bir canlı olduğunu unutmadan onları evinizin bahçesinden balkonundan uzak tutmanız mümkün. Kedilerin sevmediği kokuları veya bitkileri kullanarak onları üzmeden uzaklaştırabilirsiniz.

Sabun ve deodorantlarda etkin olarak kullanılan, böcek, sinek kovucu etkidi de bulunan Citronella Yağı kedileri bahçe, balkon ya da giriş katlarından uzak tutmaya yarayan çözümlerden biridir. Citnonella yağının %25’ini su ile karıştırarak spreyinizi hazırlayabilir ve kedilerin kullandığı alanlara sıkarak kedilerin tekrar bu bölgeleri kullanmaması ya da o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir.

Aynı zamanda bahçenize veya saksıya ekeceğiniz Karabiber, sarımsak ve lavanta bitkilerinin kokuları kedileri uzak tutacaktır.

Bahçeyi talan eden kediler için çit veya tel örgü kullanabilirsiniz. Pet shoplarda bulabileceğiniz spreylerde mevcut tabikide. Birtakım kokular hayvanların hoşuna gitmez ve o kokuyu duymak istemezler.

Yorum Yapın

comments