İşyerinde Patron Tacizi Nasıl Engellenir

İşyerinde tacize uğranırsa ne yapmak gerekiyor?

Uzmanlar, kişinin olayı işyeri içerisindeki bir üstüne, varsa disiplin kuruluna veya İnsan Kaynakları merkezine bildirmesi gerektiğini söylüyorlar. Ve dava yoluna gidilmesini öneriyorlar. Ayrıca haklarının korunmadığına inanan çalışan, hem işyerini hem de taciz eden kişiyi dava edebiliyor. Hatta taciz eden işyeri sahibiyse dahi, istifa etmesi gerekmiyor. İş sözleşmesini feshedebiliyor ve tazminatını alabiliyor.

Buna karşılık uzmanlar, ne giyilen kıyafetin ne de hareketlerin istenmeyen bir davranışın özrü olarak kabul edilemeyeceğinin altını özellikle çiziyorlar.

Tacize uğrayan kişi çoğunlukla bunu söylemeye çekinir ve zaten bunu söylemek çok kolay bir iş değildir. Korku, utanç, kendisine inanılmaması endişesi vb. birçok duygu barındırır. Ailesi, akrabaları, kocası, sevgilisi duyabilir. Kurbanın dört tarafı da çevrilmiş durumdadır. İşyerinde tacize uğramak iş yapabilme kalitesini de düşürür, çünkü kurban sürekli tacizcinin ne zaman geleceği paranoyası ile yaşar. Eğer kurumsal bir işleyişse bunu halledecek olan yer işyerinin kendisidir. İşyerinin çalışanına verdiği güven çok önemli. Çok ciddi tacize maruz kalıp obsesif hareketler gösteren kişiler var.

Yorum Yapın

comments