Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik egzersiz hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok faydalıdır. Ancak her egzersizde olduğu gibi hamilelik egzersizlerinde de doktora danışmakta fayda vardır.

Yürüyüş

Hamilelikteki en uygun egzersiz kuşkusuz yürüyüştür. Yürüyüşü yavaş veya hafif tempolu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yürüyüş hamileliğin her ayında yapılabilir. Hamilelikte yapılan yürüyüşlerin doğumu kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

Yoga ve Pilates

Hamilelikte en önemli kaslar karın kasları, sırt ve bel kasları, pelvis kaslarıdır. Bu kaslara uygun egzersizler yapmak doğumu kolaylaştırır. Bu kaslara uygun egzersizlerin en bilindikleri yoga ve pilatestir. Hamileliğin 3-6 aylık döneminde yoga ve pilates yapılması, annenin ve bebeğin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kedi-deve sırt egzersizleri, quadroped gibi egzersizleri de 3-6 aylık dönemde uygulayabilirsiniz.

Yüzme

Hamilelik döneminde yüzmek de yapılabilecek en uygun ve en sağlıklı egzersizlerdendir. Yüzme sayesinde vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırarak rahatlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki tüm kasların hamilelik boyunca çalışması da doğumu oldukça kolaylaştıracaktır.

Aerobik

Aerobik de hamilelikte yapabileceğiniz egzersizlerdendir. Hamile kadınlara özel olarak düzenlenen aerobik kurslarına katılabilirsiniz. Hem güvenli bir şekilde sağlığınızı korursunuz hem de diğer anne adaylarıyla tanışıp vakit geçirerek eğlenebilirsiniz.

Yorum Yapın

comments