Hamilelik Depresyonu Nedir?

Hamilelik depresyonu tıpta bilinen adıyla antepartum depresyon her hamile kadında görülebilir. Çünkü hamilelik anne adayı için mutluluk, heyecan, sevinç verici olmasının yanında korku, endişe gibi duyguları da hissetmesine neden olan bir dönemdir.

Hamilelik Depresyonu Kimlerde Görülür?

Hamilelik depresyonu genellikle daha önceden depresyon yaşamış kadınlarda, toplumsal dayanağı bulunmayan veya oldukça az olan kadınlarda, hamile olan kadının yaşının küçük olması durumlarında görülür. Ayrıca evliliğinde sorun yaşayan kadınlarda da hamilelik depresyonuna rastlanması çok sık yaşanan bir durumdur.

Hamilelik Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik depresyonunun belirtilerinin başında sürekli üzgün olma hali gelir. Ayrıca uyku düzeni de bize depresyon hakkında ipucu sağlar. Eğer anne çok az veyahut çok uzun süre uyuyorsa hamilelik depresyonu yaşıyor olabilir. Suçluluk veya değersizlik hissi, aşırı sinirlilik, sürekli ve aniden ağlamak, cinsel isteksizlik de hamilelik depresyonunun belirtilerindendir. İntihar ve ölüm düşüncelerine kapılan bir anne de hamilelik depresyonunda olabilir.

Hamilelik Depresyonu Ciddiye Alınmalıdır

Hamilelik depresyonu, ciddiye alınması bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik depresyonu yaşayan anne hem kendi bakımına hem de bebeğin bakımına özen göstermez. Bu durumda hamilelik depresyonu yaşayan kadının yakınlarına sorumluluk düşer. Ayrıca psikoterapi veya diğer tıbbi tedavilerle de hamilelik depresyonu tedavi edilebilir.

Yorum Yapın

comments