Gece Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Peynir

Bir başka yağ içeren yiyecek de peynirdir. Peynir yeme isteğinizi bastıramıyorsanız, parmesan gibi sert yapılı peynirleri tercih edin. Sert yapılı peynirler, mozzarella ya da beyaz peynir gibi yumuşak olanlara oranla midenize daha az zarar verir.

Turunçgiller ve yeşil elma

Portakal, greyfurt gibi turunçgil meyveleri yüksek oranda asit içerir. Bir bardak portakal ya da yeşil elma suyunu gece içmek midenizde yanma hissi oluşturur. Ancak yeşil elma yerine kırmızı elmayı bütün olarak yerseniz midenize zarar vermez.

Meşrubatlar

Meşrubatlar, yüksek oranda asit içerirler ve mideye en ok zarar veren içeceklerdendirler. Asit, mide kapağına zarar verir ve kola gibi meşrubatlı içeceklerdeki karbonatlaşma, mide rahatsızlıklarına zemin hazırlar.

Kahve

Yüksek oranda kafein içeren kahveyi de gece yatmadan önce asla içmemeniz gerekiyor. Kafein, midenin asit seviyesini yükseltir ve sizi rahatsız eder. Eğer kahve içme tutkunuzdan vagezçemiyorsanız, mide asidini daha az yükselten kafeinsiz kahve tüketin.

Çikolata

Çikolatayı tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Kafein ve çok az bilinen teobromin (kakaoda bulunan başlıca alkaloid) adlı maddeyi içeren çikolata, midenizde yanma hissi oluşturur.

Yorum Yapın

comments