Enginar Dolması Tarifi

Enginar dolması anadoluda pek fazla bilinmeyen ancak lezzetli ve faydalı bir yemektir. Son yıllarda internet üzerinden bayanlar her yemeği deneyip yapmaktalar. Enginar dolması ege bölgesinde çok fazla tüketiliyor. Bizim yaptığımız tarifi sizinle paylaşıyorum.

Malzemeler;

  • Dolmalık Enginar
  • Pirinç
  • Karabiber tuz
  • Yumurta ve limon (terbiyesi için)
  • Zeytinyağı

Yapılışı;

Enginarların yapraklarının kararan kısımlarını uçlarını mutfak makası ile kesin kısaltın. Orta kısmın içi tüylü ve acı olur o kısmı kabak oyar gibi fazla girmeden ince şekilde sıyırın tüylü kısımları temizleyin içini boşaltın. Taç yapraklarına dokunmayın. Temizlenen enginarları yıkayıp limonlu suda bekletin yoksa hemen kararırlar. Pirinçleri yıkayın içine az karabiber atarak zeytinyağı içe karıştırın ve enginarların boşalan orta kısımlarına azcık koyun enginarın yapraklarının arasına da pirinçlerden ekleyin.

2015-03-12 23.10.21

 

Hazırlanan dolmaları tencereye alın ve yeterli miktarda su ekleyin az bir şey zeytinyağı ve tuzunu koyun ağzını kapatın orta ateşte 30 dk yakın pişirin. Yumuşamış olan dolmaların terbiyesi için yumurtanın sarısı ve yarım limonu çırpın kaynarken üzerine dökün 1-2 dakika daha o şekilde kaynatın ve daha sonra dinlenmeye bırakın. Afiyet olsun.

2015-03-12 23.10.16

 

Yorum Yapın

comments