Dişleri Beyazlatma Kürü

Tüketilen gıdalar genel vücut sağlığımız üzerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığımız üzerinde de etkili oluyor. Güzel ve sağlıklı dişler sosyal yaşamda da önemli rol oynuyor. Doğru besinlerin diş yapısını hem içten hem de dıştan onarıp, bakım yaptığını belirten uzmanlar, bu besinleri şöyle sıralıyor:

MEYVE:
Elma, çilek, narenciye, kivi gibi meyveler C vitamini içerir. C vitamini deriye iyi geldiği gibi dişetine de iyi gelir.

SEBZELER:
Havuç, patates ve brokoli bol bol vitamin A içerir. Vitamin A diş minesi oluşumu için vazgeçilmezdir. Ayrıca kıtır kıtır yenen meyve ve sebzeler dişleri temizler.

ET:
Dana, tavuk, hindi, yumurta fosfor içerir. Bu gıdalar dişlerimizin daha kuvvetli ve çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar.

SU:
Ağzı yıkar, kenarda köşede kalmış gıda artıklarını uzaklaştırır, kötü ağız kokusunu azaltır. Ayrıca dişetlerinin nemlenmesini sağlar.

FESLEĞEN:
Fesleğenin çoğu kişi diş beyazlatıcı özelliğinden haberdardır. Üstelik fesleğen sadece dişleri beyazlatmakla kalmaz, diş eti kanaması gibi can sıkıcı diş problemlerini de önler. Taze fesleğen yapraklarını kurumaya bırakın. Yapraklar tamamen kuruduktan sonra yaprakları ezerek tozunu çıkarın. Dişlerinizi bu tozla fırçalayabilir ya da ovalayabilirsiniz. Hatta her zaman kullandığınız diş macununa bu tozu da ekleyebilirsiniz.

ÇİLEK:
C vitamini zengini çilek doğal bir temizlik maddesi olarak düşünebiliriz. 2-3 tane çileği ezin ve macun kıvamına getirin. Bu macunla dişlerinizi ovalayın. Çilek içeren başka bir diş beyazlatma yönteminde ise macun haline gelmiş çileklere yarım çay kaşığı karbonat ekleyip bu karışım dişlere sürün. 5 dakika macunu dişlerde beklettikten sonra ağzınızı suyla çalkalayıp ardından diş macununuzla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Yorum Yapın

comments