Derz Dolgular Nasıl Temizlenir?

Fayansların arasındaki beyaz,gri veya farklı renklerde olan derz dolgular en çok kir kapan ve en zor temizlenen yerlerdir. Derzlerdeki sıradan lekeler sıradan deterjanlar ile ovularak çıkarılabilir, ancak yıllarca yerleşmiş olan kirleri çıkarmak biraz zorlayabilir.

Genel temizlik yaparken temin edeceğiniz koyu kıvamlı çamaşır suyu ve sert sünger  sayesinde fayans arasındaki beyaz yerleri temizleyebilirsiniz.

Fayans arasındaki beyaz yerler nasıl temizlenir?

Yıllarca yerleşmiş olan ve bir türlü beyazlayamayan derz dolgular için farklı bir yöntemim var. Kireç çözücü olarak kullanılan porçöz veya tuz ruhunu az bir miktar su ile karıştırıp fayans aralarına püskürttüm 4-5 dakika bekledim. iyice ovaladıktan sonra bol su ile duruladım. Kireç çözücüler derz dolgulara arar verir aslında onları törpüledim diyebiliriz. Üst kısımlarındaki kirli dokuyu yok ettim. İyice duruladıktan sonra. Çamaşır suyu ile aynı işlemi yaptım. Sonuç olarak bembeyaz derz dolgular oldu. Kireç çözücü tuzruhu gibi maddeleri kesinlikle çamaşır suyu ile aynı anda kullanmayın zehirler. ikisi arasında muhakkak durulama yapın.

Yorum Yapın

comments