Deri Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Derinin yakışmayacağı bayan ya da erkek yoktur herhalde. Erkekler de kadınlar da çoğu eşyalarında deriyi kullanırlar. Çünkü deri hem sağlık açısından hem de şıklık açısından vazgeçilemezdir.

Deri Ayakkabı Bakımının Püf noktaları

Deri ayakkabıların çoğu hassastır. En ufak bir darbede bile çizilebilir ve yıpranabilir. İşte bu yüzden olabildiğince yumuşak bezler ve süngerlerle bakım yapılmalıdır. Ayakkabılara evdeki malzemelerle bakım yapılmak isteniyorsa, bir çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 çorba kaşığı suyu karıştırıp, yumuşak bir bezle ayakkabı silinir. Gazeteyle kurulanıp parlatıldıktan sonra mağaza vitrininde olan ayakkabılardan hiçbir farkı kalmayacaktır. Ayrıca sık kullanılan bir diğer yöntem ise muzun kabuğudur. Deri ayakkabılar, muz kabuğu ile temizlenip, bir bezle kurulandığında da yine parlayacaktır. Bunlarla uğraşılmak istenmiyorsa da deri temizleme süngerleri mevcuttur. Bu süngerler ile de mümkün bir şekilde deri ayakkabılar temizlenilebilir.

Deri Ayakkabılar Hangi Koşullarda Muhafaza Edilmelidir?

Bu kadar bakım yaptıktan sonra, çıkarılıp dolaba atmak olmaz. Gazete ya da normal kâğıtlar ayakkabının içine konularak, ayakkabının buruşmasını veya yıpranmasını engeller. Ya da he ayakkabıya uygun tahta olan ayakkabı kalıpları gazete yerine kullanılabilir.

Yorum Yapın

comments