Defne Yaprağı Faydaları

Defne bitkisinin tıbbi ve kozmetik amaçlı olarak kullanılan bölümü yaprak ve yaprağından elde edilenuçucu esansiyel yağdır. Defne yaprağı tentür, çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Defne yaprağı, içerisinde çok az miktarda sodyum ve kolesterol ihtiva etmesinden dolayı zayıflama bitkisi olarak bilinmektedir.

Halk arasında baş ağrısı ve sinirsel rahatsızlıklara (nevralji) karşı çayı içilirken, basura karşı hazırlanan demi, taharet yapılacak su ile karıştırılarak taharet yapılırsa basurları iyileştirir. Bugüne kadar defne yaprakları üzerine yeterince araştırma yapılmamıştır. 

Defne çayı içilirse şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Migren tedavisinde yararları kanıtlanmış olanparthenolid bileşikleri içerir.

Defne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokuları ve yaralarını giderir.

Anjin, ağız ve yaraları için 4 bardak suya 5 yaprak konur. 3-4 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlenir. Gargara yapılır, sinüzit ağrılarının bulunduğu yere kompres yapılır.  

Diş ağrısını dindirmek için 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapılır. 

Güneşte kurutulmuş meyve ve yaprakları toz haline getirilir. Her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır. Defne yaprakları ve meyveleri aşırı terleme tedavisinde ter bezlerini büzücü olarak kullanılır.

Kaynamış suya bir bardak için 2-3 adet defne yaprağı koyup, 15 dakika beklenir. İçildiğinde terletip ateşin düşmesini sağlayıp,  balgam sökücü özellikleri için de kullanılmaktadır. Bir bezi de aynı suda ıslatıp göğse koyulur. Öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolları problemlerinde rahatlama sağlar.
   

2015-02-17 00.12.06

Yorum Yapın

comments