Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Cinsel birleşme esnasında duyulan ağrı hissine tıp dilinde disparoni adı verilir. Oluşan ağrı eylemi özellikle cinselliğe başlanılan ilk günler ve aylar içerisinde daha sık yaşanır. Ağrı şekli bazı kişilerde yoğun olarak bazı kişilerde ise hafif şekilde hissedilir. Kadının cinsel birleşmeyi istemediği durumlarda, kendini kastığından ötürü ağrı hissi daha fazla hissedilir. Bununla birlikte uzun süre cinselliğe ara veren kişilerde, cinsel eylemi geliştiğinde de ağrı hissi oluşabilir. Cinsel ilişkide ağrı yüzeysel disparoni ve derin disparoni olarak iki gruba ayrılır.

Yüzeysel disparoni: vajinanın giriş noktasında oluşan ağrıya denilir.
 
Derin disparoni: penisin vajina içine girdikten sonra iç kısımda ve alt karın bölgesinden kasıklara doğru hissedilen ağrıya denir. Bu ayrımın yapılması tedavi açısından büyük önem taşır.
 
Vajina girişine bağlı ağrılar
Cinsel birleşmeye hazır olmama durumu. Zor gerçekleştirilen bir doğum sonrasında, vajina iç ve giriş kısmına atılan dikişler, zaman içinde enfeksiyon kapar ve iyileşir. Bu durum ağrı oluşmasında bir etkendir. Kızlık zarının sert bir yapıya sahip olması da ağrı hissi oluşturur. Menopoza giren kadınlarda esnekliğini kaybeden vajina bölgesinde kuruluk oluşur. Bu kuruluğa bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı oluşması olası bir durumdur. Vajina enfeksiyonları da cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olur.

Yorum Yapın

comments

İLK YORUM YAPAN SEN OL

YORUMUNU YAP