Çarpık Bacaklar Nasıl Düzelir

Çarpık bacak, aslında temel olarak bacaklarda dizüstü bölümle dizaltı bölüm arasında  uyumsuzluk olmasıdır. Genelde dizüstü bölüm kalın olur ve özellikle dizin iç bölgesinde yağ toplanması mevcuttur. Diz altı bölümde bacak iç kısmında yeterli doku hacmi olmadığından  bacaklar ”O” şeklinde görünür. Amaç üst bacağı inceltmek, dizin iç tarafındaki dokuyu azaltmak, dizin alt kısmındaki bölümde eksik olan dokuyu yerine koymaktır.

Bu durumu düzeltmek için uygulanan ameliyatlar temelde 2 teknikle yapılır. Diz  çevresinde yağ alma işlemi (liposuction) ile bu bölge inceltilir. Alınan yağlar baldırın iç  tarafına verilir. Yani hasta kendi dokusu ile bu durumdan kurtulur. Yağ alma işlemi lazer  liposuction yardımıyla yapılır. Lazer sayesinde sadece yağ dokusu eritilir ve bu da olası  problemleri azaltır. Lazer sisteminin bir diğer önemli avantajı yağ dokusu üzerinde ciltte  sıkılaşma sağlamasıdır. Mikro deliklerden iz brakmadan alınan yağ yine hastanın kendi  yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerle zenginleştirilir ve verilen yağ hücrelerinin  yaşıyabilirliği yani kalıcılığı artırılır. Hastanın kendi yağ dokusunun yeterli olmadığı  durumlarda yani zayıf kişilerde dizaltı iç tarafına kas üstüne silikon implant yerleştirilir.

Bu girişimler herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Genelde kadınlara  uyguladığımız , yaşsınırını da 18 olarak söyleyebiliriz. Erkekler de daha az bir bölümü oluşturmakla birlikte erkeklerde de 18 yaş sonrası bu ameliyat uygulanabilir.

Yorum Yapın

comments