Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları

Zayıflamaya yardımcı çarkıfelek meyvesi. Bol miktarda lif içeren çarkıfelek meyvesinin kilo verdirmesinin yanı sıra uykusuzluk, stres ve depresyona karşı doğal sakinleştirici etkisi var.

Tam bir lif deposu olan ve kilo vermeyi de kolaylaştıran çarkıfelek ya da diğer adıyla tutku meyvesinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Uykusuzluk stres ve depresyona karşı da sakinleştirici etki yaratan bu meyve kilo vermede büyük rol oynuyor. Diyetisyen Alev Tekeli Karagülle, bu tropikal meyvenin sağlığa faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Fazla kilo, yaygınlaşan diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalıkla mücadele çabası kişilerde artan oranlarda anksiyete, depresyon ve strese neden olmaktadır. Psikoloji obeziteyi, obezite de psikolojiyi kötü etkileyerek sağlığı olumsuz noktalara götürmektedir.

Hastalıklarla mücadelede önemli olan hastalık oluşmadan tedbir almak olmalıdır. Bu tedbirler arasında mutluluk hormonu (serotonin) seviyesinin yükselmesini sağlayan besinlerle beslenerek moralimizi yüksek tutma olmalıdır. Lif oranı yüksek, vitamin-mineral yönünden zengin bir beslenme planı uygulanmalıdır. Aktif bir yaşamla daha zayıf bir bedene sahip olarak sağlıklı kalabilmek mümkündür. İşte bu noktada tropikal bir meyve olan tutku meyvesi ya da bir diğer ismiyle çarkıfelekten faydalanabiliriz.

Yorum Yapın

comments