Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebekler ilk 3 ay diğer zamanlara nazaran daha fazla uyku problemi yaşayabilirler. Bu gaz nedeniyle veya karınlarının aç olması sebebiyle olabilir. Bu dönemde bebek annenin kokusuyla ve nefesiyle, anne kucağında uyutulduktan sonra tam olarak uykuya daldığı anda yatağına bırakılmalıdır.

İki haftasını dolduran bebeklere gece ile gündüz farkını öğretmekte fayda vardır. Bunun için de gündüzken bebeğinizle oynayıp onu mümkün olduğunca oyalamalısınız. Geceleri ise onunla mümkün olduğunca konuşmayın ve odadaki ışıkları, sesleri minimuma indirmeye çalışın.

3-6 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

3 ile 6 aylık bebeklerde uyku düzeni oturmaya başlar. Fakat tabii ki tam bir düzen sağlanamaz. Bebeğinizi ilk 3 ayda yapmanız gerektiği gibi tam olarak uykuya daldıktan sonra değil de uykuya dalmadan da yatağına yatırabilirsiniz. Yatağına yatırdığınızda anne kucağından ayrıldığı için ağlayabilir fakat uykuya dalacaktır. Ağladığında biraz dayanmalısınız. Sırtını okşayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz fakat konuşmamalısınız. Uyuması gerektiğini anlamalı.

6 Aydan Sonra Bebeğiniz Odasını Ayırın

6 aylık ve daha büyük bebeklerde uyku düzeni oturmaya başlamış demektir. Bu aylarda bebeklerin gece uykuları uzamaya başlar. Bebeklerin uyku saatleri yaklaştığında oyunlar oynanmalıdır ki bebek, uyku saatinin yaklaştığını bilerek kendini hazırlayabilsin. Ayrıca 6. aydan itibaren bebeğin ayrı bir odasının olması da çok önemlidir. Bebeğe ayrı bir oda hazırlamakta geç kalınırsa uzun müddet bebek anne ve babayla ayrı yatmaya alışamaz.

Yorum Yapın

comments