Babet Giyerken Bir Daha Düşünün

Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.  Dilek Koç Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayakların vücut dengesinin  sağlanmasında adeta kolon görevi gördüğünü belirterek, ayaklarda meydana gelecek  bir olumsuzluğun tüm vücudu etkileyeceğini söyledi.

İnsan vücudunda ayakların 26 kemik, 33 eklem, 107 ligamen ve 19 kastan  oluşan en komplike uzuvlarından biri olduğunu belirten Yılmaz, ayakların  vücudunun tüm ağırlığını taşımakla görevli olduğunu ifade etti. Yılmaz, gün  içinde ergonomik olarak yanlış tercih edilen ayakkabıların sırt ve kalça  ağırlarından kireçlenmeye kadar birçok sağlık sorununa yol açabildiğini bildirdi.

Yanlış ayakkabı seçimi sonrasında görülebilecek sağlık sorunlarından  birinin duruş bozukluğu olduğunu anlatan Yılmaz, yüksek topukların vücudun  ağırlık merkezini öne doğru iterek bel ve kalçanın normal duruşunu olumsuz  etkilediğini söyledi. Yılmaz, bu durumda bel kavisinin arttığını, bunun sonucunda  ise bel ve kalça kaslarında aşırı gerginlik ve Ağrı oluştuğunu dile getirdi.

Yorum Yapın

comments

İLK YORUM YAPAN SEN OL

YORUMUNU YAP