Ayrılık Acısı Çekenler Ne Yemeli?

1. Somon balığı

Somon gibi yağlı balıklar adrenalin seviyenizi kontrol altına alarak sakinleştirir. Omega-3 yağ asitleri de iyi hissetmenizi sağlayacak daha sağlıklı bir cilt ve saça sahip olmanıza yardımcı olur. Böylece güzel görünüşünüzle yeni aşkınızın dikkatini de çekebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Ton balığı, ceviz, kanola yağı, tofu

2. Badem

Ayrılmak ya da boşanmak stres seviyesinin yükselmesine neden olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayan badem, E vitaminleri ve çinko ile zengin antioksidanlar içerir. Ayrıca bademde doymamış ve sağlıklı yağlar bulunur. 30 gramı 163 kalori olduğu ve 12 gram yağ içerdiği için ise yine de dikkatli tüketmekte fayda var.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Ceviz, fıstık

3. Yoğurt

Stresli olduğunuz zamanlarda mide şikayetleri yaşayabilirsiniz. Daha sık karın ağrısı yaşar ve ishal olabilirsiniz. yoğurt da bulunan canlı ve aktif kültürler mide rahatsızlıkların oluşmasını engeller ve aynı zamanda içerdiği probiyotikler sindirim sisteminizi düzenler. Ayrıca protein ve kalsiyum sağlar.

Deneyebileceğiniz diğer yiyecekler: Kefir, donmuş yoğurt

4. Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın stres seviyesini düşürdüğü kanıtlanmış bir gerçektir. Mutluluk hormonu olan serotinini arttıran şeker içerir. 30 gramı 150 kalori ve 9 gram da yağ içerdiği için çok fazla da tüketmemek gerekir.

5. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek

Çoğu insan kendini iyi hissettirdiğini düşündüğü için yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yönelir. Bunun nedeni yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tükettiğimizde beyin, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan serotonin salgılamaktadır. Ama söz konusu karbonhidrat olunca birçok insan aşırıya kaçmaktadır. Bu karbonhidratları tüketmek yerine tam tahıllı gevrekleri tercih edebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı beslenir ve stres seviyenizi de azaltabilirsiniz. Kendinizi stresli hissettiğinizde bir kase yağsız süt ile kahvaltılık gevreğinizin tadını çıkartın.

Ayrıca bu besinleri tüketmenin yanı sıra fiziksel aktivitenizi de artırırsanız stresinizi azaltmaya daha da yardımcı olursunuz.

Yorum Yapın

comments