Ayağı Vuran Ayakkabılar Nasıl Genişletilir?

Ayakkabı Vurması Nasıl Önlenir?

Ayakkabı vurması, tüm gününüzün kötü geçme riski olan bir durumdur. Genellikle ayakların arka kısmında sorun yaşansa da kimi zaman ön ve yan bölümlerde de vurma görülebilir. Topuklu ayakkabı giyen kadınlarda ise; bu risk çok daha fazladır.

Ayakkabı seçerken dikkat

– Ayakkabı vurmasının önüne geçmek için ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz. Sabahları uyandığınızda, ayaklarınız şiş olur. Ayakkabı almaya da bu saatlerde gitmelisiniz. Aksi halde aldığınız ayakkabılar, sabahları ya da vücudunuz ödem tuttuğunda ciddi acı verebilir.

– Ayakkabı alırken önce giyin ve direkt seçim yapmak yerine mağaza içerisinde 5 dakika yürüyün. Eğer küçük parmağınızın üzerine fazla yüklendiğinizi hissediyorsanız, modeli ne kadar beğenseniz de ayak sağlığınız için vazgeçmelisiniz.

– Ayakkabılarınızın kesim noktalarını kontrol etmelisiniz. Bu noktalar keskinse, ayakkabının vurma ihtimali de büyüktür.

Ayakkabı vurmasına pratik çözümler

– Ayakkabınızın içerisini gazeteyle doldurun. Ardından 2 poşete koyup güzelce bağladıktan sonra derin dondurucuya koyun. 1 gece kalması yeterli olacaktır. Ancak ayakkabılarınız deriyse bu işlem zarar verebilir.

– Bir bezi sirke ile ıslatın ve ayakkabılarınızın iç, dış tüm yüzeyini silin. Ardından bezi ayakkabıların içerisine koyun ve kurutma makinesi yardımıyla kurutun.

– Diğer bir çözüm ise ayakkabıları ilk kez giymeden önce bir tencerede kaynayan suyun buharına tutmak. Ayakkabının hafif açılmasının ardından, gazete kâğıdını ayakkabının içerisine koyup 3-4 gün kadar bekletin. Ayakkabı vurmasının tarihe karıştığını göreceksiniz.

Yorum Yapın

comments

İLK YORUM YAPAN SEN OL

YORUMUNU YAP